Se încheie un an încărcat de conflicte. Politice, economice si mai ales de identitate pentru lumea occidentală. Lumea aia perfectă si minunată la care toți visam , noi cei de dincolo de cortina de fier, care acum gâfâie de prea mult bine. Egalitatea si drepturile fără responsabilități , birocrația excesivă si uciderea competiției in numele protejări emoționale a corigenților la performanță , au distrus economiile Occidentale. AI-ul se insinuează subtil ca să dea lovitura de gratie exact acelor vulnerabili care nu au trecut prin bătăliile de supraviețuire din spatele cortinei de lumini si artificii. Tristul adevăr , că nu sunt resurse pentru toți , distribuite in mod egal ,riscă să nască exact acele revolte sociale care au distrus imperiile despre care cei mai bătrâni dintre noi au apucat sa învețe la școala veche. Capitalul este împărțit deja in anumite sfere de putere si accesul la el nu are nimic de a face cu democrația. Așa va arata 2026. Voi ,liderii occidentali ,aleși democratic, ați negat legile fundamentale care definesc interacțiunile umane si ați educat generațiile apte de munca să refuze gândirea critică constructivă. Ați sădit semințele anarhiei. Vin barbarii precum s-a întâmplat la căderea Romei. Legile lor sunt in antiteza cu legile voastre. Pentru ei instinctul de supraviețuire primează. Trist este ca cei văduviți de educație pentru a gândi critic vor fi sacrificați. Ghinion?
In lumea mare suntem intr-un război al principiilor in economie, educație , relaționare socială ,justiție, religie, sănătate, de vreo 20 de ani. Criza din 2008 a fost doar preludiul. Finalizarea in 2026.
Politicile de egalitate de șanse fără competiție, Green Dea-ul, reducerea standardelor in educație ,uciderea oricăror forme de competiție intre cetățeni, educația pentru VREAU fără evaluarea dacă sunt in stare ,o să ducă la haos economic. Si când nu mai sunt bani si nici finanțatori serioși apar cămătarii care devalizează ca lăcustele iubitoare de comunism.
Din nefericire pionii din acest război nu înțeleg nimic. Pentru ca așa au fost educați sa gândească. Superficial si emoțional. Au obținut ușor ,prea mult , fără efort si competiție.
Cine seamănă vânt culege furtună. De la educația reformată de minți închinate formei fără fond ni se trage ,ce vom trage in 2026.La noi din 1992 însămânțarea Bănicii Mondiale da „roade”. Găsiți prin AI planul de reformă la care m-am răstit inutil. Ce urmează?(dacă niște furioși lupi tineri fără practică in fabrica de la baza producerii banilor fac predicții de ce nu si eu care am tot reparat instalațiile din ea 15 ani)
- Green Deal si Decarbonizarea vor genera inflație . Mai puține oferte ,cerere mare ,preturi mai mari pe ofertele existente. Creșteri ne sustenabile de PIB bazate pe creșterea preturilor la energie care se distribuie in toate produsele si serviciile. Împrumuturi mai scumpe. Dezechilibre in bugetele naționale. Capitalul speculativ iubitor de profituri rapide va ucide antreprenorialul.
- Nemulțumirea populară va trebui redirecționată spre un inamic extern. Nero a dat foc Romei. Cineva va da foc lumii așa cum o știm. Pentru că populația lumii emancipate a fost educată să meargă cu turma de bătut in taste .alb sau negru ,1 sau 0.Nu este nevoie de război astăzi. Este nevoie de un mic -mare Black-out (rock The rock). Extratereștrii? V-ați gândit la cât de răi pot sa fie? Mai toxici decât barbarii de la răsărit. Niște imagini AI si gata cu înregimentarea educaților din 92 încoace.
- Pierderea locurilor de muncă deoarece se închid unități de producție, căderea pieței imobiliare ca nu mai are cine să cumpere, scăderea PIB-ului real ca nu se produce nimic vandabil din cauza costurilor cu energia, deteriorarea democrației si instabilitate instituțională, pericol de anarhie din lipsa de soluții generate de lipsa de competente ale decidenților.
Am semănat semințe modificate imoral in educație. Culegem ANARHIE.
PS Răzbunarea geografiei a fost doar înțepătura de țânțar.